Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

51. Ojcowska Złota Jesień

Email Drukuj PDF

W dniu 14 października 2019 grupa pięciu uczniów z klasy IIIB wraz z p. Bogumiłą Niegolewską uczestniczyła w 51 Ojcowskiej Złotej Jesieni. Na to wydarzenie zostaliśmy zaproszeni przez Dyrekcję Ojcowskiego Parku Narodowego. Celem konkursu była integracja młodzieży z różnych szkół, włączenie się do obchodów Dnia Ziemi oraz poszerzenie wiedzy o przyrodzie, kulturze i historii OPN.

Około godziny 8:30 zebraliśmy się przy naszym punkcie startowym, czyli pętli MPK w Smardzowicach Tam otrzymaliśmy karty kontrolne zawierające przebieg trasy i lokalizację kolejnych punktów oraz zestaw składający się z 18 pytań z zakresu historii i przyrody OPN. Po rozwiązaniu testu rozpoczęliśmy pokonywanie drogi. Po około 20 minutach marszu dotarliśmy do drugiego punktu kontrolnego. Tu odgadywaliśmy nazwy zwierząt i roślin posługując się ich fotografiami. Zmierzając w stronę Ojcowa trafiliśmy na kolejny  punkt kontrolnego znajdującego się na pomoście widokowym Jaskini Ciemnej, gdzie rozpoznawaliśmy na podstawie elementów zdjęć obiekty znajdujące się w terenie OPN. To zadanie poszło nam doskonale!

Około godziny 12:00 przybyliśmy na końcowy punkt znajdujący się przy Muzeum OPN, gdzie naszym zadaniem było ustalenie nazw drzew oraz krzewów na podstawie ich ulistnionych pędów. Po uporaniu się z tym zadaniem oficjalnie zakończyliśmy ponad siedmiokilometrową trasę. Przygotowano dla nas poczęstunek w formie kawy, herbaty oraz pieczonych nad ogniskiem kiełbasek. Na koniec odbyło się ogłoszenie wyników rywalizacji i wręczenie nagród.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do Skały około godziny 13:30 wraz z dyplomem oraz grą planszową dotyczącą roślinności i zwierząt wszystkich polskich Parków Narodowych. Podsumowując,  każdy z nas był bardzo zadowolony z uczestnictwa w tym konkursie, a za największy plus uznaliśmy możliwość podziwiania pięknych miejsc oraz utrwalenia informacji w formie zabawy.

Zdjęcia: