„Bitwa warszawska 1920” w Narodowym Teatrze Starym

23 października uczniowie klasy 2b i 3b – w ramach projektu skierowanego do szkolnych teatromanów - obejrzeli przedstawienie w Teatrze Starym w Krakowie pt. „Bitwa warszawska 1920”.

Niektórzy z nas nastawili się na sceniczną analizę przyczyn, przedstawienie przebiegu lub ukazanie ustępstw tzw. cudu nad Wisłą, dzięki któremu armia polska powstrzymała bolszewików. Jednak spektakl w reżyserii Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki zaskakuje. Na scenie pojawiają się wprawdzie aktorskie role znanych postaci historycznych: Piłsudskiego, Witosa, Broniewskiego czy Dzierżyńskiego, czy Matki-Polki. Ale jest to raczej próba szukania odpowiedzi na pytania czym jest niepodległość, jaka jest współczesna Polska i świat, który nas otacza. To próba spojrzenia na nasze polskie zmitologizowanie z zupełnie nowej perspektywy.

W przedstawieniu występują znani aktorzy sceny narodowej, m.in. Anna Radwan-Gancarczyk, Dorota Pomykała, Krzysztof Globisz czy Juliusz Chrząstowski.

Ilość zmieniających się nastrojów, aluzje do współczesnych postaci i elementów polskiej kultury oraz popisy aktorskiej gry wpływają na to, że trzygodzinny spektakl nie jest ani nużący, ani niezrozumiały.