Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Lenkija (Polska) in Lithuania

Email Drukuj PDF

„Sileni Scream” - to tytuł kolejnego projektu realizowanego w naszej Szkole w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. W dniach od 8 do 14 maja 2022 roku grupa uczniów z Liceum i Technikum wraz z opiekunami: p. Joanną Jarzmik i p. Agnieszką Opalską przebywało w litewskim mieście Alytus i pracowało nad kolejnym tematem projektu: przemocą w przestrzeni medialnej (bullying in the virtual environment – invisible enemy mobility meeing) i działaniami prewencyjnymi. To kolejny już meeting z tego projektu, po tygodniowym pobycie w Rumunii, Grecji, Turcji.

Młodzież współpracując w międzynarodowych grupach przygotowywała między innymi filmy o tym, jak przeciwdziałać przemocy; tworzyła żywe obrazy, by wczuć się w sytuację wszystkich biorących udział – czynny lub bierny – w nękaniu innych; prowadziła rozmowy, które miały na celu wymianę doświadczeń związanych z poruszanym tematem. Ważnym też celem wymiany była integracja uczestników - służyły temu przede wszystkim zajęcia integracyjne, zabawy ruchowe, zadania projektowe. Wszystkie one wykonywane były podczas zajęć w szkole z udziałem pedagogów i nauczycieli. Atrakcją było spotkanie z przedstawicielką ambasady amerykańskiej w Litwie, która poprowadziła prelekcję połączoną z dyskusją na temat praw człowieka. Gospodarze zadbali również o to, by uczestnicy poznali zachodnią Litwę jako teren malowniczy i atrakcyjny turystycznie. Zwiedziliśmy np. jedno z największych litewskich uzdrowisk – Druskienniki, które najpierw oglądaliśmy z góry podczas jazdy wiszącymi gondolami, a następnie spacerując uporządkowanymi ścieżkami wśród tysięcy kwitnących żonkili; podziwialiśmy zamek wielkich książąt litewskich pięknie położony na półwyspie w Trokach oraz bajecznie kolorowe domy karaimów (dawnych tureckich osadników).

Największą atrakcją był jednak spacer po historycznej starówce Wilna – stolicy Litwy: wrażenie zrobiła na nas Bazylika Archikatedralna na Placu Katedralnym (tu np. pochowany jest król Polski – Aleksander Jagiellończyk), górująca nad miastem baszta Giedymina, gotycka Ostra Brama – pozostałość dawnych fortyfikacji, w której znajduje się przepiękny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, zabudowania Uniwersytetu Wileńskiego (którego studentami byli np. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Czesław Miłosz) Litewskie miasta będą nam się kojarzyły z kolorem zielonym, bo wśród zaułków mnóstwo jest parków i skwerów, pomiędzy budynkami i wzdłuż ulic rosną nie tylko kwiaty, ale rozłożyste drzewa. Podobnie jest z całym krajem – zadrzewionym, płaskim, z mnóstwem mniejszych lub większych jezior, stawów, oczek wodnych. A wszystko łączy Niemen – najdłuższa litewska rzeka. Tydzień tak intensywny w doznania upłynął bardzo szybko. Z kolegami z Grecji, Litwy, Portugalii, Rumunii i Turcji spotkamy się za kilka miesięcy w portugalskiej szkole.

Zdjęcia: