Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Erasmus w Turcji

Email Drukuj PDF

Krajobraz kulturowy – to temat przewodni kolejnego meetingu realizowanego w ramach programu Erasmus+ Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju przedsiębiorczości. Tym razem grupa 8 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami, p. Eweliną Drzewiecką i p. Agnieszką Opalską spędziła ostatni tydzień września w Turcji. Kayseri położone jest w środkowej części tego rozległego kraju. Mało tu turystów i tego, co kojarzyć możemy z masową turystyką – dużo za to lokalnych tureckich zwyczajów.

Miasto od pierwszego momentu zaskakuje: zapachami przypraw i niezwykłych potraw, smakiem „kawy po turecku”, która niewiele ma wspólnego z tą znaną nam z Polski i brzmieniem pieśni muezinów nawołujących z meczetów wiernych do modlitwy. Ten obraz tureckiej ulicy dopełniają kobiety w wielobarwnych chustach na głowach i mężczyźni ze sznurkami połyskujących koralików w dłoniach.

To wrażenie inności maleje, kiedy poznaje się bliżej ludzi – szczególnie tych, u których mieszkaliśmy i z którymi spędzaliśmy czas podczas zajęć w szkole i poza nią. Gospodarze okazali się życzliwymi i otwartymi ludźmi, dbali nie tylko o przysłowiowy „wikt i opierunek”, ale też przybliżali obyczaje i kulturę turecką. Udowodnili, że nawet problemy w porozumiewaniu się językiem angielskim nie stanowią dużej bariery, jeśli po obu stronach jest chęć zrozumienia.

Erasmus+ w Turcji miał ukazać, w jaki sposób turystyka związana jest z krajobrazem, dlatego uczestnicy wzięli udział w kilku wycieczkach do miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego. Największe wrażenie zrobiła na nas Kapadocja, która jest doskonałym przykładem tego, jak ludzie potrafią wykorzystać futurystyczny krajobraz tworzony przez miliony lat. Przez wieki stworzono tu sieć podziemnych miast, wybudowano świątynie, rozwinięto barwą kulturę. To połączenie niezwykłej przyrody ze spuścizną kulturową mieszkających tam ludzi przyciąga tysiące turystów, którzy pragną przemierzyć Kapadocję na piechotę, ale przede wszystkich zobaczyć ją z wysokości podczas lotu balonem. Przekonaliśmy się jednak, że cały krajobraz środkowej Turcji warty jest zobaczenia. Potężne góry wydają się niezamieszkane przez ludzi; rozległy Sultan Sazligi National Park jest miejscem odpoczynku wielu gatunków ptaków przelatujących między Europą a Azją; Kapuzbasi Falls to szereg wysokich wodospadów z krystaliczną wodą, a w Dolinie Ihlary dzięki strzelistym skałom wśród których wije się niepozorna rzeka panuje przyjemny chłód (nawet w upalne dni)

Spotkanie międzynarodowe w Turcji w ramach programu Erasmus+ nastawione było nie tylko na wymianę kulturową i poznawanie walorów państw biorących w niej udział. Młodzież z Polski, Turcji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii brała też udział w zajęciach projektowych (np. zaprojektowano własną firmę, przeprowadzono analizę SWOT, przygotowano debatę na temat szans i zagrożeń związanych z turystyką), których celem było odszukanie rozwiązań i omówienie pomysłów na nowe wykorzystanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych poznawanych miejsc. Uczestnicy spotkali się z lokalnymi biznesmenami, którzy działają w branży turystycznej i wykorzystują różne aspekty dziedzictwa kulturowego.

Następny meeting już w marcu w Hiszpanii.

Zdjęcia: