Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień Kadeta w Skale

Email Drukuj PDF

W niedzielę 25 maja odbył się Dzień Kadeta – festyn dla mieszkańców, zorganizowany przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Zgodnie z wyróżniającym szkołę  „mundurowym” charakterem placówki, na placu Targowym w Skale zagościły namioty i stanowiska związane z służbami mundurowymi. Dzięki 6 brygadzie powietrznodesantowej z Krakowa można było przymierzyć, ważący 18 kg sprzęt spadochronowy i dowiedzieć się wszystkiego na temat skoków Czerwonych Beretów.

Amatorom mocnych wrażeń atrakcję zapewniła Państwowa Straż Pożarna z Krakowa. Wspinaczka na wieżę budowaną z kilkunastu skrzynek po napojach, dzięki z linie asekuracyjnej, zawieszonej na wysuniętej drabinie wozu strażackiego, wielu osobom dostarczała silnych przeżyć. Powodzeniem cieszyły się także stanowiska z bronią. Na jednych można było oglądać karabiny Wojska Polskiego, na innych - przygotowanych przez Michała Kulikowskiego Prezesa LOK Kraków Krowodrza - sprawdzić celność swojego oka. Jak zawsze, zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudzała możliwość wejścia do pojazdów specjalnych - wozów strażackich, policyjnych i wojskowych. Miłośnicy życia w cywilu zadowalali się sprawdzeniem alkoholowych gogli w namiocie Komendy Powiatowej Policji i posileniem się żołnierską grochówką. O jej wybornym smaku świadczy liczba 600 wydanych porcji.

Dzień Kadeta zaszczyciły obecnością władze powiatu i miasta: Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, radni powiatowi Leszek Dolny i Lucjan Goraj Burmistrz Miasta i Gminy Skała Tadeusz Durłak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skały Zygmunt Dercz. Licznie przybyli także szefowie jednostek mundurowych, m.in. Komendant Powiatowy Policji insp. Dariusz Pocięgiel i podinsp. Kazimierz Pięta. Dyrektor liceum i technikum w Skale Karol Papisz podkreślił zaangażowanie i wsparcie władz samorządowych oraz partnerów szkoły w tworzenie nowoczesnego oblicza placówki.

Zgodnie ze swoją ideą, Dzień Kadeta miał na celu prezentację w środowisku klas, w których prowadzona jest innowacja pedagogiczna bezpieczeństwo publiczne- edukacja dla służb mundurowych. Jej realizacja jest możliwa dzięki porozumieniom o współpracy z służbami specjalnymi. Dlatego na Dniu Kadeta wypowiadali się o niej dowódca 5 batalionu dowodzenia w Rząsce płk. Zbigniew Ryś, dowódca 5 Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa mł. bryg. Jacek Kukuła, nadkomisarz Dorota Gawryluk – Kierownik Referatu Prewencji Kryminalnej Komendy Policji Powiatowej w Krakowie. Widowiskowym owocem współdziałania wojska i szkoły była musztra paradna plutonu reprezentacyjnego i uczniów z „mundurowej” klasy II oraz pokaz samoobrony, której nauczyli się na zajęciach specjalistycznych. Na takich lekcjach uczniowie zdobywają 4 certyfikaty: z ratownictwa medycznego, pływania, samoobrony i strzelectwa. Poznają także pracę różnych instytucji, w których przyszłości mogą starać się o pracę m. in. Urzędu Celnego, Portu Lotniczego w Balicach czy Aresztu Śledczego w Krakowie. Mieszkańcy mogli natomiast zobaczyć fragment jednego ze znanych uczniom pokazów walki na miecze, prowadzonego przez Jerzego Miklaszewskiego ze szkoły walki Silkfencing.

Zespół Szkół w Skale zaprezentował także działalność klas niemundurowych liceum i technikum. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy i goście obejrzeli dwa pokazy tańca nowoczesnego i wysłuchali piosenek w wykonaniu szkolnych talentów. Dzieci mogły pobawić się z animatorami czy rozebrać na części komputer pod okiem informatyków. Dorośli chętnie mierzyli ciśnienie i zabierali do domów rozsady kwiatów jako podziękowanie za przyniesione lekarstwa dla ludzi bezdomnych i środki czystości dla dzieci z rodzin, w których brakuje pieniędzy na chleb.

Dzięki 5 Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej i 6 Brygadzie Powietrznodesantowej z Krakowa do późnego wieczora wyśmienicie bawiono się przy muzyce zespołu Flash Over i Czasza.

Zdjęcia: