Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„Bitwa warszawska 1920” w Narodowym Teatrze Starym

Email Drukuj PDF

23 października uczniowie klasy 2b i 3b – w ramach projektu skierowanego do szkolnych teatromanów - obejrzeli przedstawienie w Teatrze Starym w Krakowie pt. „Bitwa warszawska 1920”.

Niektórzy z nas nastawili się na sceniczną analizę przyczyn, przedstawienie przebiegu lub ukazanie ustępstw tzw. cudu nad Wisłą, dzięki któremu armia polska powstrzymała bolszewików. Jednak spektakl w reżyserii Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki zaskakuje. Na scenie pojawiają się wprawdzie aktorskie role znanych postaci historycznych: Piłsudskiego, Witosa, Broniewskiego czy Dzierżyńskiego, czy Matki-Polki. Ale jest to raczej próba szukania odpowiedzi na pytania czym jest niepodległość, jaka jest współczesna Polska i świat, który nas otacza. To próba spojrzenia na nasze polskie zmitologizowanie z zupełnie nowej perspektywy.

W przedstawieniu występują znani aktorzy sceny narodowej, m.in. Anna Radwan-Gancarczyk, Dorota Pomykała, Krzysztof Globisz czy Juliusz Chrząstowski.

Ilość zmieniających się nastrojów, aluzje do współczesnych postaci i elementów polskiej kultury oraz popisy aktorskiej gry wpływają na to, że trzygodzinny spektakl nie jest ani nużący, ani niezrozumiały.

PROJEKTY
klasy mudnurowe
daj sobie szansę
ze sztuką za pan brat
POROZUMIENIA
Policja
5bdow
PSP w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny