Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

And when I love thee not, chaos is back again-„Otello” w Teatrze Bagatela

Email Drukuj PDF

And when I love thee not, chaos is back again

8 maja grupa szkolnych teatromanów obejrzała, w ramach grantu „Ze sztuką za pan brat”, kolejny spektakl. Tym razem był to „Otello” Williama Szekspira, XVI-wiecznego dramatopisarza.
W teatrze na Sarego (scena należąca do Teatru Bagatela) zobaczyliśmy między innymi Marcela Wiercichowskiego w tytułowej roli Otella oraz Urszulę Grabowską, która wcieliła się w postać jego żony - Desdemony, a także Magdalenę Walach, Dariusza Starczewskiego i innych znanych aktorów krakowskich.

 

Dzisiejszy „Otello” mówi o demonach, które budzą się nawet w najszlachetniejszych umysłach. Szekspirowski dramat, skondensowany przez reżysera jak laboratoryjne studium różnych postaw ludzkich, śledzi genezę zła i próbuje poznać granicę dobra, pokazać kolory miłości. Fundamentalnym pytaniem, jakie zostało postawione przy realizacji tragedii, jest pytanie o tolerancję i jej granice. O to, czy idealna mityczna miłość ma szanse. Okazuje się bowiem, że we współczesnym, teoretycznie tolerancyjnym, świecie stosunek do Innego i jego Inności jest problemem.

Wyjazd miał na celu poszerzenie wiedzy na temat twórczości jednego z najwybitniejszych twórców teatru – Szekspira, poznanie jego kolejnego dramatu (obok omawianych w szkole „Romeo i Julii” i „Makbeta”), ale również uświadomienie uczniom, iż w Krakowie istnieją małe sceny teatralne, które oferują bardzo dobre przedstawienia, dlatego warto o nich pamiętać.