Puchar Dowódcy 5 batalionu dowodzenia

W dniach 28.03 – 20.04.2012 r. uczniowie klas mundurowych ze szkół województwa małopolskiego i śląskiego uczestniczyli we współzawodnictwie o puchar Dowódcy 5 batalionu dowodzenia. Reprezentację uczniów wystawili: XXV Liceum Ogólnokształcące z Krakowa, Prywatne Liceum Ogólnokształcące z Nowego Targu, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych ze Skały, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Jaworzna, Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Trzebini i Liceum Ogólnokształcące przy Zespole szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie.

Turniej podzielny był na trzy etapy. W środę 28.03 w XXV LO w Krakowie odbyło się strzelanie z karabinka pneumatycznego. Po oddaniu 5 strzałów próbnych uczniowie mieli szansę oddać 20 punktowanych strzałów. Wynik całej czteroosobowej reprezentacji decydował o ilości punktów w klasyfikacji generalnej. Dodatkowo uczniowie zmierzyli się ze sobą w królewskiej grze – szachach. Emocje były bardzo duże, zaangażowanie uczniów bardzo poważne, a poziom rozgrywek bardzo wyrównany. Wystarczy powiedzieć iż zwycięzcę turnieju szachowego wyłoniono dopiero uwzględniając trzecią dodatkową punktację.

W poniedziałek 02.04 kolejny etap zawodów rozegrał się w szkole w Jaworznie. Rozpoczął się on od testu z wiedzy powszechnej i wojskowej. W ramach testu sprawdzano wiedzę z Regulaminów SZ RP, historii i tradycji Jednostki, Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych i wojskowych przepisów dyscyplinarnych. Jednocześnie inne drużyny stanęły w szranki podczas rzutu granatem na celność. Kolejna drużyna z każdej szkoły walczyła o zajęcie pierwszego miejsca w siatkówce. Również i w tym dniu poziom zawodów był bardzo wysoki, a współzawodnictwo bardzo zacięte.

W piątek 20.04 w Ośrodku Sportowym „Gorce” w Nowym Targu rozegrano ostatni etap zawodów. Na hali sportowej uczniowie zaliczali test sprawnościowy tj.: bieg 10x10 metrów (chłopcy)/bieg po kopercie (dziewczyny), podciągnięcia na drążku/ugięcia ramion na ławeczce, bieg na 1 000 m/ 800 m. W ramach kolejnej konkurencji uczniowie klas mundurowych musieli wykazać się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Po zawodach w Nowym Targu zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy do zapoznania się z pracą ratowników TOPR. Potem przeszliśmy Doliną Chochołowską do jaskini Mylno, tam okazało się kto ma charakter i da radę przejść wąską, niską mokrą i ciemną jaskinią, zabawa była przednia....Wieczorem odbyła się spotkanie integracyjne w planie mieliśmy konkurs karaoke i dyskotekę. Po męczącym dniu z wieloma wrażeniami udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia po pożegnaniu i podsumowaniu zawodów przez Dowódcę 5 batalionu dowodzenia - ppłk Zbigniewa RYSIA wróciliśmy do domów i już czekamy na przyszły rok, aby powalczyć o puchar.

Puchar Dowódcy 5 batalionu dowodzenia  zostanie wręczony najlepszej szkole w dniu 15.06.2012 r. podczas obchodów Święta 5 batalionu dowodzenia w podkrakowskiej Rząsce.