Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wymiana polsko - niemiecka

Email Drukuj PDF

W dniach 01.-07.06.2014 w naszej szkole trwała wymiana z uczniami z niemieckiego Ismaning. Młodzież szybko się zaklimatyzowała i już pierwszego dnia razem z naszymi szkolnymi kolegami, ruszyła na Dni Skały. W wymianie uczestniczyło 15 osób z Niemiec oraz 15 osób z Polski.

W poniedziałek dzień rozpoczął się od gier integracyjnych mających na celu zapamiętanie imion, ponieważ te różniły się nieco od naszych. Inne zabawy wykonywaliśmy w grupach, aby nawiązać bliższe kontakty ze znajomymi zza granicy. Budowaliśmy wieże z kartek, przeprowadzaliśmy wywiady, rozwiązywaliśmy logiczne zagadki. Wieczorem zorganizowana była dyskoteka, która okazała się strzałem w dziesiątkę.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Podzieleni na grupki podziwialiśmy miasto poruszając się melexami. Oglądaliśmy Rynek Główny, Sukiennice, liczne kościoły, Fabrykę Schindlera, synagogi na Kazimierzu, Aptekę pod Orłem, Plac Bohaterów Getta oraz przeróżne zakamarki Krakowa. Byliśmy także w Collegium Maius. Wieczorem, już w szkole, oglądaliśmy wspólnie film Lista Schindlera w języku niemieckim. We środę przed wyjazdem do dawnego obozu Auschwitz – Birkenau integrowaliśmy się na hali widowiskowo- sportowej tańcząc oraz grając w piłkę. Dziewczyny z powodzeniem uczyły Niemki choreografii, którą wykonywały np. na Dniu Kadeta. Po południu odbyło się zwiedzanie wspominanego obozu na terenie Oświęcimia. Kolejnego dnia rano spotkaliśmy się, aby porozmawiać o naszych szkołach i rodzinach. Każdy przyniósł zdjęcia oraz prezent dla kolegi z sąsiedniego kraju. W południe wyjechaliśmy do Krakowa, zwiedzaliśmy Wawel i Smoczą Jamę. Następnie mieliśmy czas wolny, aby spokojnie pospacerować po pięknym Rynku. O godzinie 18.00 wkroczyliśmy do Fabryki Cukierków, która znajduje się na ulicy Grodzkiej. Tam przyglądaliśmy się jak powstają słodkości, po czym sami mogliśmy stworzyć lizaka w kształcie jaki sobie wymarzyliśmy. W piątkowy dzień wyruszyliśmy na zwiedzanie Ojcowa. Spacerowaliśmy, a następnie zmęczeni i głodni poszliśmy posilić się pysznym pstrągiem hodowanym w ojcowskich stawach. Wieczorem odbyło się spotkanie podsumowujące, na którym każdy z uczestników wymiany oceniał co mu się podobało, a co było mniej atrakcyjne. Następnie przygotowaliśmy smakołyki i zorganizowaliśmy pożegnalne ognisko. W sobotę zaprzyjaźniona grupa wyjechała na lotnisko i powróciła do swoich domów. Żal było się rozstawać. Jednak spotkamy się już we wrześniu!

 

Relacja uczennicy Pauliny Świerk

Zdjęcia: