Wymiana polsko-niemiecka

Pobyt grupy młodzieży niemieckiej w Polsce trwał od 16.09. do 22.09.2012. Goście z Niemiec przylecieli do Krakowa samolotem w dniu 16.09. (niedziela) w późnych godzinach wieczornych, a wyjechali do Niemiec w dniu 22.09. (sobota) około południa. Grupa liczyła 11 uczniów i dwóch opiekunów. Podczas całego pobytu młodzież niemiecka wraz z opiekunami mieszkała w schronisku młodzieżowym, mieszczącym się przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Uczniowie niemieccy zwiedzili między innymi Kraków, Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu oraz piękny Ojcowski Park Narodowy, gościli u nas w szkole, brali udział w zajęciach szkolnych; na hali sportowej zorganizowaliśmy rozgrywki sportowe oraz aerobik.

Cały pobyt w Polsce przebiegał w miłej, przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Uczniowie niemieccy mięli okazję poznać bliżej kulturę i obyczaje panujące u nas w Polsce. Zasmakowali również typowej polskiej kuchni. Obydwie grupy, polska i niemiecka podczas całego pobytu, mogły doskonalić swoje umiejętności językowe. Uczniowie polscy przygotowali się do roli przewodników w języku obcym i oprowadzali młodzież niemiecką po starówce Krakowa.

Niemieccy goście odjechali bardzo zadowoleni z całego pobytu, przede wszystkim urzekła ich polska gościnność i życzliwość. Z pewnością nie jest to ich ostatnia wizyta w Polsce. Znajomości, które nawiązały się między uczniami już podczas wcześniejszego pobytu w Niemczech, z pewnością będą nadal kontynuowane. My jako szkoła również zamierzamy kontynuować współpracę ze szkołą niemiecką.