Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę"

Email Drukuj PDF

Trzy dni w stolicy to niepowtarzalna okazja dla poznania dawnej Warszawy i jej dzisiejszego rytmu. „Warszawa da się lubić”. Zarówno ta historyczna, sprzed wielu wieków, jak i ta współczesna, ze szklanymi wieżowcami i wielkomiejskim gwarem. Na 3-dniową wyprawę do stolicy w dniach 4-6 października 2023 r. wyjechały najstarsze klasy technikum ZSiPO w Skale. Pod opieką nauczycieli: Urszuli Szpik-Pasek, Anny Łuszcz, Sylwestra Gieszczyka i Jacka Krupy, stolicę zwiedzali uczniowie klas: 4ilT, 5iT, 5lT. Część z nas była w Warszawie po raz pierwszy. W drodze towarzyszył nam pilot, a w Warszawie miejscowi przewodnicy.

Rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym szczególnym miejscu spotykamy nie tylko broń, wyposażenie, mundury, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia i dokumenty. To również multimedialne prezentacje, precyzyjne kalendarium i szczególna atmosfera, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Opuszczaliśmy mury muzeum przejęci i wzruszeni. Do powstania w sierpniu 1944 r. wracaliśmy jeszcze kilkakrotnie. Tak było pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, Małego Powstańca na Podwalu, pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego przy Ogrodzie Krasińskich. A życie w okupacyjnej Warszawie przypomniały nam ślady murów dzielnicy żydowskiej – getta, czy miejsca walk powstańczych. Odwiedziliśmy też Kaplicę Katyńską w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich podniosłą chwila przy zmianie warty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Następnie zawędrowaliśmy do Warszawy „Króla Stasia”, czyli do zabytkowej XVIII-wiecznej stolicy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przez Trakt Królewski, Krakowskie Przedmieście z Bazyliką Św. Krzyża i Pałacem Prezydenckim, Łazienki Królewskie ze Starą Pomarańczarnię, salą Teatru Stanisławowskiego i Pałacem na Wodzie, dotarliśmy do wieku XIX. Podchorążówka, Belweder, sklep Wokulskiego, pomnik Chopina w Łazienkach – to miejsca pełne swoistego uroku.

Historię Warszawy i Polski przypominały interesujące opowieści przewodników i mijane miejsca. Przede wszystkim Starówka. Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski ze wspaniałym ogrodem. Największe wrażenie robi oczywiście odbudowany na początku lat 70-tych XX wieku Zamek Królewski. Wspaniałe wnętrza, obrazy, rzeźby przypominają zarówno o chwilach świetności, jak uchwalenie Konstytucji 3 maja. Ale nawiązują także do momentów poważnych i trudnych.

Odwiedziliśmy również pałac w Wilanowie. To niezwykłe miejsce. Letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Pałac urządzony przez króla z myślą o ukochanej żonie – królowej Marysieńce. Wzięliśmy udział w warsztatach muzealnych poświęconych staropolskim strojom, obyczajom i życiu codziennemu w dawnych wiekach. Mieliśmy okazje poznać nie tylko Warszawę sprzed wieków, tak wspaniale odbudowana po zniszczeniach wojennych, ale również współczesną stolicę. Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka – czyli placówka ekspozycyjno-edukacyjna Narodowego Banku Polskiego, Stadion Narodowy – z trasą Piłkarskie Emocje i Muzeum Nauki Kopernik to następne etapy naszej wędrówki po stolicy. Ostatnim akordem była wizyta w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Niezwykle bogaty program trzydniowej wycieczki zrealizowaliśmy „od deski do deski”. Aż trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie odwiedziliśmy te wszystkie miejsca. W tak zróżnicowanej ofercie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a walory edukacyjne i turystyczne wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci. Do tych miejsc, na pewno nie raz jeszcze wrócimy.

Wycieczka została dofinansowana 80% przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”.