Wycieczka logistyków do Śląskiego Centrum Logistyki w Gliwicach i Centrum Logistycznego ILS w Sosnowcu

W dniu 11 maja 2017 r. uczniowie klas logistycznych naszej szkoły zwiedzali Śląskie Centrum Logistyki SA w Gliwicach. Na powierzchni 59 ha zobaczyli nowoczesne magazyny, place składowe, port śródlądowy, stację i bocznicę kolejową, pomieszczenia biurowe oraz terminal kontenerowy. Centrum to łączy trzy główne gałęzie transportu tj. wodny  śródlądowy, kolejowy i samochodowy, umożliwiając przeładunki we wszystkich możliwych kombinacjach. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszył się magazyn ładunków niebezpiecznych, towarów neutralnych i przemysłowych oraz kręgów stalowych. Zwiedzający zobaczyli zastosowanie w  praktyce strategii JiT oraz cross-dockingu, a także obejrzeli całą infrastrukturę portu wodnego śródlądowego.

Następnie udali się do Centrum Logistycznego ILS w Sosnowcu, w którym zobaczyli m. in.  magazyn ogrzewany klasy „A” z regulowaną temperaturą wewnętrzną, wyposażenie magazynu wysokiego składowania o zabudowie regałowej i półkowej, bramy przeładunkowe (rampy z dokami), kosze do składowania opon, urządzenia do transportu wewnętrznego (taśmociągi o długości ponad 1,5 km), system WMS, a także skanery radiowe. Uczniowie obejrzeli proces załadunku i rozładunku towaru oraz zapoznali się z czynnościami kompletacyjnymi. Dodatkowa prelekcja z obsługi skanera radiowego i możliwość uczestnictwa w zapakowaniu i rozpakowaniu zlecenia transportowego przysporzyła zwiedzającym dużo frajdy i zabawy. Po raz  kolejny  okazało się, że teoria zastosowana w praktyce może być całkiem interesująca.