Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wiktoria Buczek – nagrodzona tytułem Talent Powiatu!

Email Drukuj PDF

18 czerwca b.r. w hali widowiskowo-sportowej w Skawinie odbyła się gala „Talent Powiatu Krakowskiego”, podczas której uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych wręczono stypendia Przewodniczącego Rady Powiatu.

Talent Powiatu przyznano w 5 kategoriach: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczo-informatycznej, przedmiotów zawodowych, sportowej i artystycznej. Aby otrzymać ten zaszczytny tytuł, należało wykazać się szczególnym uzdolnieniem w którejś z wymienionych wcześniej dziedzin popartym odpowiednimi osiągnięciami uzyskanymi w roku szkolnym 2013/2014. Ze wszystkich ponadgimnazjalnych szkół powiatowych napłynęło aż 43 wnioski.

Spośród nich jury, pod przewodnictwem p. Janiny Grela (Przewodniczącej Komisji Edukacji Publicznej Rady Powiatu) nagrodziło 5 zwycięzców.

W dziedzinie humanistycznej zwyciężyła uczennica naszej Szkoły – Wiktoria Buczek!

Stypendium wręczyli Jej ojciec Leon Knabit (przeor zakonu benedyktynów w Tyńcu) oraz pan Tadeusz Nabagło (Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego).

Borys Pasternak stwierdził: „Jesteś utalentowany… A talent to… coś nieprzeciętnego”. Ogromnie cieszy nas, że naszą Szkołę reprezentowało 4 uzdolnionych-nieprzeciętnych uczniów!

Kandydatami z naszej Szkoły byli:

Wiktoria Buczek i Paulina Świerk – kategoria humanistyczna

Krzysztof Rudziński – kategoria matematyczno-przyrodniczo-informatyczna

Norbert Olkuski – kategoria sportowa.

Oto oni:

Wiktoria Buczek

- Uczęszcza do klasy 2b o profilu ekologiczno-turystycznym (z rozszerzonymi – biologią, geografią i językiem angielskim)

- W kwietniu bieżącego roku szkolnego zajęła I. miejsce w ogólnopolskim Norwidowskim konkursie literackim

Organizatorami XX edycji konkursu byli: Centrum Kultury im. Norwida w Krakowie, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz LO w Krakowie im. Norwida.

- W przyszłym roku szkolnym Wiktoria planuje wziąć udział w Olimpiadzie z Języka Polskiego, a na maturze – chce wybrać język polski i język angielski zdawane na poziomie rozszerzonym. W planach ma też stałą współpracę z lokalną prasą, czyli „Kroniką Miasta i Gminy Skała, w której zamieszczane będą jej felietony.

- Wiktoria intensywnie rozwija swoje umiejętności związane z językiem angielskim. Interesuje się również tzw sztuką wysoką, szczególnie tańcem współczesnym (tworzy np układy choreograficzne dla zespołu tanecznego w szkole) oraz teatrem (np. drugi rok uczęszcza na zajęcia z grantu „Ze sztuka za pan brat”). Wykonuje też pomysłowe i estetyczne prace plastyczne, czego efektem jest zajęcie I. miejsca w szkolnym konkursie plastycznym „Spotkanie dwóch kultur”, zorganizowanego w ramach Spotkania Polska-Izrael.

- Uczennica jest wrażliwą, sumienną i dokładną osobą. Nie poprzestaje na tym, co już osiągnęła, rozwija swoje umiejętności i zainteresowania, szczególnie w tych dziedzinach, które ją interesują. Przykładem jest zdobycie I. miejsca w wyżej wymienionym konkursie – w tej samej dziedzinie rok temu zajęła miejsce III.

Paulina Świerk

- Uczęszcza do klasy 2b o profilu ekologiczno-turystycznym (z rozszerzonymi – biologią, geografią i językiem angielskim)

- W bieżącym roku szkolnym zajęła III. miejsce w ogólnopolskim Norwidowskim konkursie literackim, którego tematem było „Credo poetyckie we wczesnych utworach Cyprian Kamila Norwida”. Organizatorami konkursu, który odbywał się w ramach XX Dni Norwidowskich w Krakowie było Centrum Kultury im. Norwida w Krakowie, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz LO w Krakowie im. Norwida

- W przyszłości Paulina planuje studiować filologię polską lub dziennikarstwo, najlepiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W związku z tym w przyszłym roku szkolnym zamierza zdawać na maturze język polski na poziomie rozszerzonym. Od sierpnia tego roku przygotowywać się będzie do pisania pracy z Olimpiady Języka Polskiego

- Paulina to zdolna, aktywna, a przy tym bardzo pracowita uczennica. Do perfekcji opanowała umiejętność organizacji własnego czasu pracy. Patrząc na nią można odnieść wrażenie, że doskonałe wypełnianie obowiązków szkolnych to nic trudnego. Jest przy tym bardzo koleżeńska i lubiana w klasie. Widać, że najważniejszym dla niej celem nie jest rywalizowanie z innymi, ale podnoszenie coraz wyższych wymagań wobec siebie. Efektem tego jest osiągnięcie sukcesu w konkursie Norwidowskim, w którym udział brała już w tamtym roku szkolnym. To jedna z tych osób, na które zawsze można liczyć.

Krzysztof Rudziński

- To uczeń klasy 2b o profilu ekologiczno-turystycznym (z rozszerzonymi – biologią, geografią i językiem angielskim)

- W bieżącym roku szkolnym został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej, którego organizatorami byli wykładowcy Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- W bieżącym roku szkolnym uczeń bierze również udział w Olimpiadzie Biologicznej, w związku z tym planuje wykonać jak najlepsze doświadczenia związane z ptakami
i roślinami, by na ich podstawie napisać pracę, która zapewni mu w przyszłym roku szkolnym udział w etapie wojewódzkim. Na maturze planuje wybrać przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym -  biologię i chemię. Zamierza studiować medycynę.

- Krzysztof wykazuje się niezwykłą samodyscypliną – o czym świadczy udział w bieżącym roku szkolnym w 2 konkursach chemicznych. Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej, że uczeń nie ma zajęć z tego przedmiotu, które realizowane są na poziomie rozszerzonym. Uczęszcza natomiast na zajęcia dodatkowe realizowane w szkole przez nauczyciela chemii.

Brał też udział w 4 konkursach biologicznych, które wymagały szerokiej wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz Ojcowskiego Parku Narodowego. Skonstruował quest o Skale. Uczeń zdobył też II miejsce w powiatowym konkursie języka angielskiego, prowadził część oficjalną Spotkania Polska-Izrael organizowanego w naszej szkole. Nauka języka angielskiego bowiem to kolejna pasja Krzyśka.

Norbert Olkuski

- Uczęszcza do klasy 1a o profilu „mundurowym” (z przedmiotami rozszerzonymi – wiedzą o społeczeństwie, geografią i językiem angielskim)

- W lipcu ubiegłego roku wywalczył III. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Rugby

- Swoją przygodę z rugby rozpoczął kilka lat temu. Najpierw grał w Hiszpanii, gdzie mieszkał przez kilkanaście lat, grał tam w drużynie Getafe. Teraz jest zawodnikiem Juvenia Kraków, w której gra w młynie na drugiej linii. Wraz z tą drużyną w 2013 roku zajął III. Miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów, który odbywał się w Gdańsku.

- Uczeń poświęca wiele czasu i pracy, by utrzymać kondycję i sprawność fizyczną. Trenuje trzy razy w tygodniu, biega. Głównie z tego powodu wybrał też klasę o profilu mundurowym, która realizuje zajęcia sprawnościowe, między innymi na basenie i ściance wspinaczkowej. Bardzo chętnie bierze też udział w wymarszach kondycyjnych i innych zajęciach specjalistycznych. W przyszłości planuje pracę związaną ze służbami mundurowymi.

Zdjęcia: