Wymarsz - Beskid Wyspowy

W dniach 20-22 marca 2013 roku klasy mundurowe wzięły udział w zajęciach specjalistycznych w Beskidzie Wyspowym. Wymarsz poprowadzili żołnierze z 6 kompanii logistycznej 5 Batalionu Dowodzenia w Rząsce.  Pięć kompanii młodzieżowych zmagało się ze śniegiem, zimnem, bolącymi nogami i innymi indywidualnymi słabościami. Pierwszego dnia dużo chodziliśmy. Około trzech godzin zajęło nam wychodzenie na górę Lubomir, by tam zobaczyć obserwatorium astronomiczne. Schodzenie nie było łatwiejsze, zajęło podobną ilość czasu. Ogromnym wyzwaniem było wyjście do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” z całym oporządzeniem, którego potrzebowaliśmy na zajęcia specjalistyczne następnego dnia oraz produktami żywnościowymi na kolejne dni.

Czwartek rozpoczęliśmy porannym rozruchem,  mimo że całą noc pełniliśmy warty patrolowe.  W dniu szkolenia wokół bazy powstało pięć stanowisk ,w których żołnierze oceniali nas za budowę szałasu i maskowanie w terenie, zakładanie ubrania ochronnego na czas (OP-1), rzut granatem do celu, znajomość topografii mapy oraz sprawność fizyczną. Wieczorem za pomocą krzesiwa i darów natury rozpaliliśmy ognisko, w którym mimo bardzo trudnych warunków pogodowych, uczestniczyli wszyscy. W piątek wracając pokonywaliśmy Lubień. W tym dniu pogoda była „piękna”. Przedzieraliśmy się przez śniegowe zaspy, jednocześnie walcząc z opadami i dość silnym wiatrem. Wszyscy byli wycieńczeni, ale nikt się nie poddał.  Współpraca i pomoc pomiędzy kadetami była niesamowita, podobnie jak wspomnienia, które pozostaną po tym wymarszu.  Bardzo dziękujemy Dowódcy Kompanii Logistycznej za oddelegowanie szkoleniowców.  Jeszcze większe podziękowania należą się szkoleniowcom: dowódcy szkolenia kadetów  - sierżantowi Wiktorowi Gajowi, kapralowi Grzegorzowi Pałce, kapralowi Bartłomiejowi Michnowskiemu, starszemu szeregowemu Januszowi Machnikowi oraz  starszemu szeregowemu Bogdanowi Kadłuczce.