Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień Edukacji Narodowej

Email Drukuj PDF

W artykule 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela, czytamy: W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października, każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Jest to święto wszystkich pracowników oświaty – nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi, ale również uczniów i ich rodziców.

W naszej Szkole uroczysty apel poświęcony szkolnictwu polskiemu, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski przy wsparciu opiekuna – p. Sylwestra Gieszczyka, odbył się 12 października.

Obok dyrekcji Szkoły – p. Karola Papisza i p. Bogumiły Niegolewskiej, wszystkich wychowawców i nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, przybyli również:
pan Roman Lubaszewski - Przyjaciel naszej Szkoły,
pani Marta Parzelka - Redaktor naczelna „Kroniki miasta i gminy Skała”
oraz pani Katarzyna Basta - Przewodnicząca Rady Rodziców.

Do życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie dołączyli prezent w postaci montażu słowno – muzycznego, przygotowanego pod kierunkiem pani Agnieszki Opalskiej i pani Anny Kowalik oraz pana Romana Lubaszewskiego.

W programie wykorzystano teksty poetyckie księdza Jana Twardowskiego oraz kilka anegdot, które zamieścił on w zbiorze pt. „Niecodziennik”. Również większość piosenek, które wykonano – powstało do jego tekstów.

Wystąpili:

Aleksandra Bosak - skrzypce

Iwona Browarnik – recytacja

Wioletta Bąk - recytacja

Dominika Cyganek – gitara

Joanna Gugulska – recytacja, narracja

Maciej Grzebinoga - recytacja

Kinga Janczarska – recytacja

Bartosz Kluz – recytacja i narracja

Agnieszka Mitak – śpiew

Weronika Natkaniec – śpiew i flet

Dawid Nazim – śpiew i gitara

Justyna Orczyk - recytacja

Natalia Piwowarczyk – śpiew

Karolina Starczyńska - śpiew

Wręczone gościom maluteńkie biedronki – najukochańsze zwierzątka poety-księdza – mają przypominać o oczywistej prawdzie, wynikającej z wierszy Twardowskiego, iż „kiedy Bóg zamyka drzwi, to otwiera okno.”

Uroczystość była też okazją do wręczenia nagród przyznanych przez jury w II. Szkolnym Konkursie Recytatorskim – poezji księdza Jana Twardowskiego. Książki i dyplomy „za najpiękniejsze interpretacje poezji” wręczyła przewodnicząca komisji – p. wicedyrektor B. Niegolewska.

Otrzymali je:
Iwona Browarnik – za I. miejsce
Joanna Gugulska – za II. miejsce
Kinga Janczarska i Bartosz Kluz – wyróżnienia

Zdjęcia: