Klasa turystyczna w Obserwatorium Astronomicznym

22 listopada 2011 roku nasza klasa (1C) wraz z Panią Jakubek udała się na kolejną wycieczkę w tym roku szkolnym jak na turystów przystało. Tym razem naszym celem było Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Po 3 jednostce lekcyjnej opuściliśmy szkołę i autokarem wyruszyliśmy na wycieczkę. Po godzinie byliśmy na miejscu. W miasteczku mieliśmy trochę czasu dla siebie. Przed 13:00 udaliśmy się do obserwatorium. Tam już czekał na nas Pan, który przedstawił nam wiele ciekawych informacji. W pierwszej części obejrzeliśmy prezentację multimedialną obejmującą różne zagadnienia związane z astronomią czy kosmosem; np. o Księżycu, jego fazach, pierwszych ludziach, którzy po nim chodzili, a także lotach w kosmos, życiu na promach kosmicznych i przygotowaniu do niego. Pan, który prowadził naszą grupę dodał dużo informacji, których nie było w prezentacji. Ciekawie opowiadał. Później przeszliśmy do drugiej części, czyli planetarium. Tam wszyscy rozsiedliśmy się w wygodnych fotelach, a nad nami pojawiło się rozgwieżdżone niebo. Obserwowaliśmy gwiazdozbiory, ruchy gwiazd, „wędrówkę” Słońca. Wysłuchaliśmy mitów, które przybliżyły nam wyobrażenia Greków o gwiazdach i kosmosie. Mogliśmy także podziwiać niebo, które widnieje nad półkulą południową czy biegunami. To niesamowite, co „wisi” nam nad głowami.
Po prezentacjach opuściliśmy obserwatorium. Nie było osoby, której się nie podobało. W końcu niebo znad Alaski albo Kenii robi wrażenie. Do Skały wróciliśmy naprawdę zadowoleni. Już czekamy na kolejne wyjazdy…